PRZYSZŁOŚĆ

W sierpniu i wrześniu splata się w Gdańsku wiele wielkich historii i pojedynczych ludzkich doświadczeń, ważnych dla nas, współczesnych gdańszczanek i gdańszczan, ale i szerzej – dla Polek i Polaków, Europejczyków, obywateli świata. Zebraliśmy je wszystkie pod wspólnych hasłem – ŚWIĘTO WOLNOŚCI, chcąc, aby co roku na nowy i inny sposób rozmawiać o sprawach ważnych dla naszego dziś i jutro.
Sierpień to przede wszystkim wspomnienie wybuchu wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, który dał początek rewolucji Solidarności. Nad wrześniem ciąży pamięć o strzałach na polską składnicę Westerplatte z pokładu niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”, które zapoczątkowały wybuch najstraszniejszej z wojen.
W tym roku nie sposób również zapomnieć o 30 rocznicy upadku Związku Radzieckiego, którego brzemienne skutki do dziś odczuwają obywatele Ukrainy i Białorusi, oraz 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który próbował na nowo ułożyć tę ledwo wywalczoną w Stoczni Gdańskiej minidemokrację.
Trudno uciec od bieżącego kontekstu.
– Pandemia zmienia nas i świat. Konfrontacja z koronawirusem jest walką o życie, ale też testem dla systemów politycznych i gospodarczych. Pandemia to czas globalnego stanu wyjątkowego, który niesie zarówno zagrożenia, jak i szansę na odnowę – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS (→ przeczytaj tekst programowy).
I tak mówić będziemy o wszystkich tych ważnych doświadczeniach na różne sposoby. Zachęcamy do odwiedzin na wystawie stałej ECS, gdzie wspomnieniami będą się dzielić uczestnicy i świadkowie wydarzeń. Zapraszamy na festiwal SOLIDARITY OF ARTS, podczas którego głos w sprawie zabiorą artyści. I dopingujemy do posłuchania ekspertów i naukowców. PRZYSZŁOŚĆ – ta interesuje nas najbardziej.


FOTOGALERIA / 27.08 – 01.09
fot. Dawid Linkowski, Grzegorz Mehring, Michał Mistat / Archiwum ECS
fot. Dominik Paszliński / Gdansk.pl
 

ORGANIZATORZY
PARTNERZY
/ Fundacja Konrada Adenauera
/ Fundacja im. Stefana Batorego
/ Kolegium Europy Wschodniej
/ New Eastern Europe
/ Creative Europe Europa Nostra


/ Polski PEN Club
/ Fundacja Gdańska
/ Muzeum Gdańska
/ Cappella Gedanensis
/ Fundacja Grand Press
/ Studium Obywatelskie
im. Pawła Adamowicza
/ Klub B90
/ Gdański Teatr Szekspirowski
/ Teatr Studio im. Stanisława
Ignacego Witkiewicza, Warszawa
/ Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice
/ Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
/ Gdansk.pl


 
WSPÓŁPRACA
/ Centrum Sztuki Współczesnej
ŁAŹNIA

/ Platforma kulturalna
PAST / FUTURE / ART

/ Instytut Ukraiński  
PARTNERZY MEDIALNI