MEDAL ŚW. WOJCIECHA dla ECS

– Europejskie Centrum Solidarności to unikatowy podmiot kultury i ważny aktor społeczny. To nie tylko instytucja, to szeroka społeczność, a być może nawet ruch społeczny i pewnego rodzaju formacja ideowa – mówił w laudacji prof. Cezary Obracht-Prondzyński. – ECS jest po to, aby każdy z tych 4 milionów odwiedzających i z tych następnych milionów, które przyjdą, wyszedł z małą cząstką wiedzy o dawnej Solidarności, ale jednocześnie, aby wyszedł z cząstką tej małej solidarności w sercu.

Rada Miasta Gdańska uhonorowała Europejskie Centrum Solidarności medalem św. Wojciecha. Wyróżnienie odebraliśmy 28 października 2019 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Dworze Artusa.

Rada ustanowiła Medale w 1996 roku. Przyznawane są osobom i instytucjom za wybitne zasługi na rzecz Gdańska i za działania, które przyczyniły się do rozsławienia miasta w kraju i na świecie. Medal św. Wojciecha jest również wyróżnieniem za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii. Dotąd przyznano ich 79.

W 2019 roku, Medalami św. Wojciecha nagrodzeni zostali:
– prof. Grażyna Świątecka, kardiolog i społeczniczka, założycielka i wieloletnia kierownik Gdańskiego Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel” – pierwszego w Polsce, założonego w 1967 roku, wspólnie z prof. Tadeuszem Kielanowskim
– Andrea Anastasi – sportowiec, trener siatkarskiej drużyny Trefla Gdańsk (2014–2019), z którą zdobył wicemistrzostwo Polski (2015), Puchar Polski (2015, 2018), Superpuchar Polski (2016) i brązowy medal mistrzostw Polski (2018)
– Europejskie Centrum Solidarności.

Medal Księcia Mściwoja II otrzymał pośmiertnie Paweł Adamowicz – prezydent Miasta Gdańska (1998–2019), dzięki któremu Gdańsk w pełni stał się miastem wolności i solidarności.
 

Laudację na cześć Europejskiego Centrum Solidarności napisał i wygłosił prof. Cezary Obracht-Prondzyński, wykładowca akademicki, prezes Instytutu Kaszubskiego i członek Kolegium Historyczno-Programowego ECS.
– Europejskie Centrum Solidarności powstało z pamięci wielu osób o tym niezwykłym wydarzeniu, które odcisnęło się na życiu całego pokolenia, jakim był Sierpień 1980 roku i fenomen Solidarności. Powstało też z marzenia Pawła Adamowicza o tym, aby Solidarność i jej ideały trafiały do następnych pokoleń – mówił profesor. – A także z nadziei, że to wyjątkowe doświadczenie i dziedzictwo Polaków okażą się być ważne i inspirujące dla współczesnych. Nie tylko w kraju i nie tylko w Europie. Powstało wreszcie z pragnienia, by w tej instytucji mogli uczestniczyć ludzie o różnych przekonaniach, doświadczeniach i poglądach ideowych. (całość laudacji do przeczytania → tutaj)

– Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko pracownicy, to nie instytucja kultury na papierze, a wynik interakcji ludzi. Wy wszyscy jesteście ECS-em – podkreślał Basil Kerski, dyrektor ECS, który symbolicznie przyjął medal, wskazując na zebranych w Dworze Artusa. – Dzisiejsze święto jest dla nas wyjątkowe, a pamiętam jeszcze trudne dyskusje wokół ECS. Ten pomysł, żeby powstało, był szalony, takiej instytucji nie było wcześniej. Widzimy dzisiaj, że działalność Centrum to nie tylko refleksja nad Sierpniem i polską drogą do wolności. Ta przestrzeń jest otwarta, a jej pomysłodawca, Paweł Adamowicz, wiedział, że ECS nie może być tylko opowieścią o Gdańsku, ale musi być opowieścią o świecie. Wtedy będziemy mieć wielu przyjaciół. To jest ta silna część ECS.

TO WIELKI HONOR DLA ECS! DZIĘKUJEMY!

źródło: Gdansk.pl, fb.com/ecsgdansk

zdjęcia: Grzegorz Mehring / Archiwum ECS