NAGRODA MUZEALNA RADY EUROPY 2016

Jeszcze nigdy w 40-letniej historii NAGRODY MUZEALNEJ RADY EUROPY nie otrzymała jej placówka z Polski. W 2016 roku to wyróżnienie stało się udziałem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zdaniem jury ECS jest „fascynującym przykładem instytucji kultury działającej na rzecz promocji wolności i solidarności”, a wydarzenia, do których się odwołuje i program instytucji „czyni z niego forum współczesnej Europy”.
 
NAGRODA MUZEALNA RADY EUROPY przyznawana jest od 1977 roku. Rada Europy, najstarsza instytucja europejska, honoruje instytucje, których działalność jest szczególnie istotna dla dziedzictwa i tożsamości naszego kontynentu.
 
Duża konkurencja
Konkurencja była duża, a proces wyboru wielostopniowy, m.in. w grudniu 2015 roku ECS odwiedził tajemniczy juror, który poddał miejsce skrupulatnej ocenie: od jakości wystawy, przez walory i funkcjonalności budynku, obsługę gości, realizowane tu projekty. Werdykt był dla nas wielką radością, zdaniem jury udało się ECS „stworzyć z historii związku zawodowego Solidarność silne i poruszające źródło inspiracji dla aktywności i zaangażowania obywatelskiego”. A to miejsce „łączy historię z codziennością, tworząc pomost między kulturą a demokracją”. To tym ważniejsze, że – jak zauważyło jury – „dwadzieścia pięć lat po upadku Muru Berlińskiego, myśli i postawy zaczynają wznosić nowe mury”.
Mirosława
Faktu, że ECS zostało uhonorowane prestiżową NAGRODĄ MUZEALNĄ RADY EUROPY potwierdzały dyplom i statuetka „Kobiety z pięknym biustem” (1969), autorstwa Joana Miró (1893–1983), która przez cały rok mieszkała w ogrodzie zimowym ECS. Odwiedzali ją zacni goście, opowiadaliśmy o niej zwiedzającym, dzieci przygotowywały jej artystyczne wyobrażenia…
„Kobieta z pięknym biustem” w ECS otrzymała staropolskie imię Mirosława, w pieszczotliwym zdrobnieniu Mirka, które nie tylko odwołuje się do nazwiska twórcy, ale i proklamuje dwie wartości, jakie złożyły się na jego brzmienie: miro (pokój, spokój, dobro) oraz sława.
Jak to się stało, że właśnie dzieło katalońskiego artysty Joana Miró jest dowodem na laury NAGRODY MUZEALNEJ RADY EUROPY? Odpowiedź jest prosta – Fundacja Joana Miró, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, jako pierwsza instytucja w historii otrzymała w 1977 roku NAGRODĘ MUZEALNĄ RADY EUROPY.
 
Pożegnanie
Z żalem 21 kwietnia 2017 roku pożegnaliśmy w ECS Mirkę, wyprawiając ją w podróż do kolejnego laureata NAGRODY MUZEALNEJ RADY EUROPY. 26 kwietnia w Strasburgu statuetkę przejęło od nas Centrum Pamięci o Handlu Ludźmi i Niewolnictwie (Memoriał ACTe), które mieści się w Gwadelupie, zamorskim departamencie Francji w Ameryce Środkowej.
Tytuł laureata NAGRODY MUZEALNEJ RADY EUROPY 2016 po wsze czasy pozostanie w portfolio Europejskiego Centrum Solidarności.

2021: ECS PIĘĆ LAT PO NAGRODZIE MUZEALNEJ RADY EUROPY
 
fot. Dawid Linkowski, Grzegorz Mehring, Magdalena Mistat, Katarzyna Granacka / Archiwum ECS × 4
fot. Roman Daszczyński / gdansk.pl