OD SOLIDARNOŚCI DO DEMOKRACJI 2016

Pierwsza edycja projektu OD SOLIDARNOŚCI DO DEMOKRACJI odbyła się 11–14 października 2016 roku. Uczestnikami byli uczniowie z Polski i Niemiec.
Przez cztery dni młodzi poznawali wartość wolności, solidarności międzyludzkiej i demokracji. W oparciu o historię przemian w Europie Środkowo-wschodniej, aktualne wydarzenia w Europie i na świecie oraz osobiste doświadczenia stworzyli własne prace. Był to czas pełen dobrej zabawy, dyskusji, wymiany doświadczeń. Niezależnie od efektów końcowych, wszyscy uznali, że najważniejszy był sam proces tworzenia, bycia z innymi ludźmi i poznawania się nawzajem.
Na zakończenie młodzi spotkali się z Syryjczyk Majed Tinawi, księgowym i biznesmenem, który od trzech lat mieszka w Gdańsku. Ten nie tylko pomógł im zrozumieć trwający aktualnie w Europie kryzys migracyjny, ale również stworzył młodzieży okazję do wypowiedzenia własnych poglądów.
Spotkanie to było idealnym przeniesieniem pojęć wolności, solidarności międzyludzkiej oraz demokracji na realia współczesnego świata. Powstała przestrzeń, w której cechy takie jak narodowość przestają nas interesować, a skupiamy się raczej na byciu razem, poznawaniu się nawzajem i budowaniu wspólnoty poza stereotypami.