OD SOLIDARNOŚCI DO DEMOKRACJI 2017

27 uczniów z Polski, Niemiec i Ukrainy poznawało wartość wolności, solidarności międzyludzkiej i demokracji. Efektem ich pracy była gra na wystawie, ekspozycja o obliczach wolności oraz spektakl o demokracji. To była druga edycja projektu OD SOLIDARNOŚCI DO DEMOKRACJI.
Druga edycja projektu OD SOLIDARNOŚCI DO DEMOKRACJI – realizowanego przez Dział Projektów Edukacyjnych Europejskiego Centrum Solidarności – odbyła się w dniach 10–13 kwietnia 2017 roku. Warsztaty realizowane były w Gdańsku, w siedzibie ECS.
Uczestnicy projektu mieli 13–18 lat. Przez cztery dni poznawali wartość wolności, solidarności międzyludzkiej i demokracji. W oparciu o historię przemian w Europie Środkowej i Wschodniej, aktualne wydarzenia w Europie i na świecie oraz osobiste doświadczenia, stworzyli własne prace. Był to czas pełen dobrej zabawy, dyskusji, wymiany doświadczeń.
Efektem dni pełnych intensywnej pracy była gra w przestrzeni wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, wystawa o obliczach wolności oraz spektakl o demokracji.
Na zakończenie młodzi spotkali się z Majed Tinawi, pochodzącym z Syrii, księgowym i biznesmenem, który od trzech lat mieszka w Gdańsku. Ten nie tylko pomógł im zrozumieć trwający aktualnie w Europie kryzys migracyjny, ale również stworzył młodzieży okazję do wypowiedzenia własnych poglądów. Udało się przenieść pojęcia wolności, solidarności międzyludzkiej oraz demokracji na realia współczesnego świata.
Uczestnicy projektu stworzyli przestrzeń, w której cechy takie jak narodowość przestały ich interesować. Wszyscy skupili się na byciu razem, poznawaniu się nawzajem i budowaniu wspólnoty poza stereotypami.