DOBRE SŁOWO | instalacja w postaci stołu

autorka | Magdalena Pela
dzieło | Stół dobrych słów, tondo (w kształcie koła), średnica 300 cm, sklejka, płótno, płyta pleksi, 2021–2022
miejsce ekspozycji | ECS, ogród zimowym

oprowadzanie kuratorskie | 15/01/2022 SOBOTA 16.00
 → rozmowa z artystką


Skrzynka na dobre słowa w październiku 2019 roku stanęła w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. „Szukamy słów, które usłyszeliście od innych albo sami wypowiedzieliście, a one wciąż rezonują pozytywnymi emocjami i kojarzą Wam się z pięknymi, szczęśliwymi chwilami życia lub wręcz przeciwnie, świat się Wam walił, a słowo przyniosło ukojenie” – prosiliśmy gości ECS o dzielenie się dobrymi słowami. Można było opisać kontekst sytuacji bądź ją zilustrować. Forma dowolna.

Skrzynka miała być dostępna przez dwa miesiące. Z powodu pandemii napełniała się dobrymi słowami niemal o rok dłużej. Zebrany materiał jest imponująco obszerny.

– Z pieczołowicie zbieranych, szczelnie zapełniających skrzynkę kartek z dobrem powstał stół. Pojawiły się na nim świetliste, ciepłe słowa, opowieści, które misternie wydrapałam na trzymetrowej płaszczyźnie. Momentami na siebie nachodzą, plączą się, zamazują. Jednak sensem tej pracy nie jest ich czytelność. Chodzi o sam gest, ślad dobra, mnogość charakterów pisma, wielkość liter, temperament autorki, autora słów – mówi Magdalena Pela. – Szczególnie w pamięci utkwiły mi słowa, jakie otrzymałam od osób niewidomych, przepisane i dostarczone przez pośredników dobroci. Wśród wszystkich słów dominowały te wskazujące na wsparcie, opokę, bezwarunkową miłość i przyjaźń.