13.07.2016

FRANCISZEK WALICKI I POLSKI ROCK | dyskusja

termin | 13 lipca, środa, godz. 17.30
miejsce | ECS, biblioteka
wstęp | wolny

Ojciec polskiego big-beatu, założyciel wielu zespołów rockowych, twórca sopockiego klubu Non-Stop – Franciszek Walicki będzie głównym bohaterem spotkania. Pretekstem do rozmowy jest książka „Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża”. O życiu i działalności zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza muzycznego i autora tekstów piosenek opowiedzą jego współpracownicy: Wojciech Fułek – animator kultury, Marcin Jacobson – producent i wydawca muzyczny. Moderator: Marcin Mindykowski, Radio Gdańsk.

 
Franciszek Walicki – związany z Trójmiastem dziennikarz muzyczny „Głosu Wybrzeża” stał się w latach 50. inspiratorem muzycznych mód i „importerem” rock’n’rolla na polski grunt. W kolejnych dekadach był m.in. założycielem i kierownikiem artystyczno-organizacyjnym (dziś powiedzielibyśmy po prostu: menedżerem) pierwszych zespołów bigbeatowych (Rhythm and Blues, Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych), autorem tekstów (które pisał pod pseudonimem Jacek Grań), twórcą sopockiego Non-Stopu i dyskoteki Musicorama, odkrywcą talentu m.in. Czesława Niemena, Krzysztofa Klenczona, Michaja Burano, Wojciecha Kordy, Ady Rusowicz, Breakoutu i SBB. Za swoje osiągnięcia na polu polskiej kultury został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł w październiku ubiegłego roku w wieku 95 lat, ale przed śmiercią zdążył ukończyć swoją ostatnią książkę pt. „Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża”, która ukazała się pod koniec czerwca.

Książka „Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża” jest kolejnym – po poczytnej autobiografii „Szukaj, Burz, Buduj” i jej wznowieniu z 2012 r. pt. „Epitafium na śmierć rock’n’rolla – podsumowaniem barwnego, wręcz „filmowego” życia Franciszka Walickiego. Tym razem jednak skrótowym, lekkim i anegdotycznym (choć niepozbawionym nieznanych faktów), a przede wszystkim prowadzonym z perspektywy... opiekuna głównego bohatera, anioła stróża Euzebiusza. Narrator z przejęciem obserwuje kolejne etapy życia swojego „podopiecznego”: począwszy od dzieciństwa spędzonego w wielokulturowym Wilnie, przez czupurne lata szkolne i edukację w elitarnym „polskim Eton” w Rydzynie, ucieczkę z getta wileńskiego, służbę w marynarce, atlantycko-karaibski rejs „Darem Pomorza”, aż po ten najważniejszy w życiu Walickiego rejs – najpierw na fali jazzu, a potem big-beatu („mocnego uderzenia”) i rock’n’rolla. Książkę wstępem poprzedził dziennikarz radiowej Trójki Marek Niedźwiecki, a posłowie, będące własną interpretacją życiorysu bohatera, napisał przyjaciel i współpracownik Franciszka Walickiego Wojciech Fułek. W książce można znaleźć także wybór tekstów piosenek napisanych przez Grania-Walickiego, wraz z autorskim komentarzem. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami z epoki, skomponowanymi w oryginalna oprawę graficzną przez Andrzeja Bareckiego.

Podczas spotkania będzie można nabyć najnowszą książkę (wraz z dołączonym do niej biograficznym filmem „...I nie żałuj tego”) w promocyjnej cenie.
patronat medialny