Filmy

DZIEŃ OBYWATELSKI | 30 sierpnia 2014, sobota


„1989” | POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO
godz. 15.00–16.00 | audytorium (parter)


wstęp | wolny
reżyseria | Michał Bielawski
czas | 54 minuty
rok produkcji | 2014
Film jest autorskim spojrzeniem na przemiany 1989 roku, w którym opozycja zasiadła z władzą do rozmów przy Okrągłym Stole, Polacy dokonali wyboru pierwszego niekomunistycznego rządu i wzięli odpowiedzialność za budowanie nowego ładu. Z zasobów oficjalnych i podziemnych archiwów – dokumentów, zapisków, fragmentów kronik i fotografii – oraz wspomnień uczestników i obserwatorów zdarzeń wyłania się obraz ówczesnego stanu ducha Polaków.
Reżyserem filmu jest Michał Bielawski (1974), znany widzom jako autor dokumentu „Mundial. Gra o wszystko”, poświęconego polskiej reprezentacji piłkarskiej, która – gdy w kraju panował stan wojenny – walczyli w Hiszpanii m.in. z reprezentacją ZSRR.
Koproducentami filmu są: Unlimited Film Operations, Telewizja Polska, Europejskie Centrum Solidarności, Narodowe Centrum Kultury. Produkcję wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W tym roku wyjątkowo wcześnie (4 czerwca) przedpremierowym pokazem najnowszego filmu „1989" rozpoczęliśmy festiwal Solidarity of Arts. Uzyskaną 25 lat temu wolnością oddychamy pełną piersią już szósty rok, a czerwiec i okolice 1989 roku były dla nas na tyle wyjątkowe i bliskie idei festiwalu, że zdecydowaliśmy się na rodzaj artystycznej forpoczty (a zarazem klamry) i umieszczenie tego niezwykłego dokumentu w tegorocznym programie.
„ARAM”
PREMIERA FILMU DOKUMENTALNEGO O ARKADIUSZU RYBICKIM


Arkadiusz Rybicki, zwany Aramem, urodził się w Gdańsku. Już jako 17-latek przystąpił do opozycji. Ukończył studia historyczne. Był współzałożycielem i jednym z liderów Ruchu Młodej Polski. Kierował Biurem Prasowym Solidarności. W stanie wojennym był internowany. Działał na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, powołując do życia Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym. W końcu lat 90. piastował funkcję wiceministra kultury, później był posłem na Sejm.
Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, mając 57 lat.
Autorem scenariusza i reżyserem filmu „Aram” jest Krzysztof Talczewski.

produkcjaWAŻNE | Udział w pokazie możliwy jest jedynie na podstawie imiennego zaproszenia