09.02.2021

GDAŃSK, PORT SOLIDARNOŚCI | ECS W HISZPAŃSKIM RADIU

Osobowość i duszę – hiszpańskie radio publiczne dostrzegło w Gdańsku. Zachęca też do zwiedzenia wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Audycja o Gdańsku i regionie trwała prawie godzinę, została wyemitowana w popularnym cyklu Nómadas (Wędrowcy) pod tytułem „Gdansk, puerto solidario” czyli Gdańsk, port solidarności.

Pod koniec stycznia słuchacze hiszpańskiego radia publicznego RNE mogli dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Gdańsku i w naszym regionie. Audycja miała swoją drugą odsłonę w niedzielę 7 lutego, na kanale Radio 5.
Na stronie internetowej RNE możemy przeczytać, że historia, związana z Prusami i członkostwem w Związku Hanzy, nadała Gdańskowi osobowość i duszę, a miasto jawi się gościom z Hiszpanii jako architektonicznie bliższe Amsterdamowi niż Warszawie czy Krakowowi.

O atrakcjach, walorach turystycznych i historii Gdańska opowiadali Hiszpanie: Rocio Gonzales – przewodnik turystyczny i Bernadetta Raatz – pianistka, studentka gdańskiej Akademii Muzycznej. A nasz kraj reprezentowały przewodniczki po Gdańsku i Pomorzu, certyfikowane przewodniczki ECS: Anna Kotuła i Ewa Stępińska.
Audycja ma formę dźwiękowego spaceru, który rozpoczynają odgłosy kroków na Drodze Królewskiej, szum morza i muzyka w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej. Pojawiają się opisy zabytkowego żurawia portowego, potężnej sylwety kościoła Mariackiego czy kolorowego Długiego Targu. Rozmówcy pokazują ścisły związek Gdańska z bursztynem czy wielką spuścizną lidera Solidarności Lecha Wałęsy.
– Opowieść o ECS w tej audycji zaczyna się od historii sierpniowego strajku i roli Lecha Wałęsy, późniejszego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Podkreślamy, że wydarzenia z Gdańska 1980 roku i powstanie Solidarności poprzedziły o ponad dziewięć lat upadek muru berlińskiego – mówi Anna Kotuła, jedna z dwóch gdańskich przewodniczek, która dzieliła się w audycji swoją wiedzą. – Jest mowa o pomniku Poległych Stoczniowców, ale też o zabiciu prezydenta Pawła Adamowicza i o przyznaniu Gdańskowi Nagrody Księżnej Asturii.
Radio publiczne RNE zaprosiło swoich słuchaczy do zwiedzenia wystawy stałej, obrazującej w niezwykle sugestywny sposób realia życia w okresie PRL i walkę społeczeństwa z ówczesnym reżimem. Tym nam milej, że dysponujemy audioprzewodnikiem z hiszpańskojęzyczną ścieżką zwiedzania.

Niewykluczone, że zainteresowanie hiszpańskiego radia Gdańskiem to pokłosie Nagrody Księżnej Asturii. Ta nagroda, nazywana hiszpańskim Noblem, jest przyznawana od 1981 przez Fundację Księżnej Asturii. W 2019 roku laureatem w kategorii Zgoda został właśnie Gdańsk. Doceniono fakt, że „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”. 50 tys. euro składające się na nagrodę powędrowało do świętującej w tym roku 425-lecie gdańskiej biblioteki – Biblioteki Gdańskiej PAN. Na parterze historycznego budynku przy ul. Wałowej powstanie nowoczesna przestrzeń, gdzie prezentowane będą historia i zbiory biblioteki. Dyplom i statuetkę autorstwa Joana Miró – które prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz wręczono podczas uroczystej gali z udziałem hiszpańskiej rodziny królewskiej w Teatro Compoamor w Oviedo – eksponowane są w holu głównym ECS.
Wizytę dziennikarzy z radia RNE przygotowała i koordynowała Agata Witosławska z Polskiej Organizacji Turystycznej.

Audycja w języku hiszpańskim do wysłuchania → tutaj