05.10.2020

JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA BIAŁORUŚ? | 68 Salon Młodopolski

termin | 5 października 2020, poniedziałek, godz. 18.30
transmisja online | portal gdansk.pl oraz profile FB: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, Europejskiego Centrum Solidarności, Gdańsk.pl

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na 68 Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego pt. Jaka przyszłość czeka Białoruś? Nasze zaproszenie przyjęli: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Andrzej Poczobut. Spotkanie poprowadzi Anna Kieturakis
 

Ze względu na szczególną sytuację będą mogli Państwo uczestniczyć w wydarzeniu wyłącznie za pośrednictwem internetu i wziąć udział w dyskusji korzystając z Facebooka. Do zadawania pytań prosimy korzystać z profilu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego.

BIOGRAMY

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – dyrektorka instytutu Strategie 2050. Z wykształcenia socjolog, z praktyki politolog, specjalizuje się w sprawach polityki międzynarodowej. Przez lata związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, Pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2012–2014), odpowiedzialnego za politykę wschodnią i rozwojową oraz ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej (2014–2016). Po zakończeniu służby dyplomatycznej objęła stanowisko dyrektora programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego, a następnie funkcję dyrektora think tanku Fundacji forumIdei. Autorka szeregu publikacji na temat polskiej i europejskiej polityki wschodniej, transformacji systemowej w Polsce i w Europie środkowo-wschodniej.

Andrzej Poczobut – polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. Absolwent prawa na Wydziale Prawa Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały. Od lat 90 tych jest aktywnym działaczem Związku Polaków na Białousi. Za działalność społeczną i dziennikarską szykanowany, wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany przez władze Białorusi.

Anna Kieturakis – tłumaczka, wydawca, nauczycielka szkolna i akademicka. Gdańszczanka urodzona w Moskwie. Od 1979 roku działaczka opozycji demokratycznej. Tłumaczka Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i Lecha Wałęsy w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W latach 1980–1981 pracowała w Biurze Prasowym BIPS Komisji Krajowej i MKZ NSZZ Solidarność. W latach 1981–2009 mieszkała w USA, gdzie prowadziła swoje wydawnictwo i uczyła. Po powrocie do Polski zaangażowana m.in. w samorządowe działania na rzecz współpracy zagranicznej miast, idei europejskiego Partnerstwa Wschodniego i rozszerzania demokracji lokalnej w krajach Europy Wschodniej. Pracuje w Biurze Prezydent Miasta Gdańska jako główny specjalista ds. współpracy z Europą Wschodnią.