ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ 2017

Pobiliśmy własny rekord! Jeszcze nigdy w 7-letniej tradycji projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ nie świętowaliśmy pod czternastoma adresami! Szacujemy, że w tym roku w realizację wydarzeń zaangażowanych było kilkudziesięciu aktywistów – osób prywatnych i organizacji, a aktywności projektowe objęły ok. 2 tys. mieszkańców gdańskich dzielnic. Przesłaniem tegorocznej edycji ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ były – wspólne świętowanie, upiększanie dzielnic i odkurzanie historii lokalnych społeczności.

W tym roku podczas ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ – społecznych obchodów Sierpnia ’80 – odbyło się aż czternaście finałów. Do projektu dołączyły po raz pierwszy: Przymorze Małe, Straszyn, Wrzeszcz i Wyspa Sobieszewska. Każda lokalna akcja miała swój temat przewodni. Były rodzinne pikniki, zawody sportowe, wystawy, powstał mural, a nawet młodzi nagrali EP-kę ze wspomnieniami gdańszczan.
– To co spaja wszystkie działania w ramach ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, to energia i wspólnotowość. Ludzie zaczynają się odnajdywać, łączyć i wspólnie realizować plan zmiany własnego otoczenia – mówi Bartosz Rief z Działu Projektów Obywatelskich, koordynator projektu.
Wiele projektów ma szansę owocować przez cały rok, jak na Stogach.
– Na spacerach spotykali się obcy ludzie, by zrobić coś ciekawego razem. Poznawaliśmy sąsiadów z dzielnicy. Ludzie przynosili rodzinne pamiątki i zdjęcia, jak na przykład te znalezione pod podłogą podczas remontu przez jedną z mieszkanek ulicy Jodłowej – opowiada Julia Rachwalska, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim.
– Ale to jest dopiero wstęp do wspólnej pracy przez cały kolejny rok – dodaje Katarzyna Andrulonis, animatorka kultury i liderka grupy inicjatywnej. – Chcemy przygotować mapy 10-lecia, pokazujące jak zmieniały się Stogi na przestrzeni kolejnych dekad. Jako opowiadacze historii będziemy oprowadzać po ciekawych i historycznych miejscach dzielnicy.
– Niech tegoroczne finały podsumuje refren z „Młodej Epki” wydanej przez młodych mieszkańców Nowego Portu: „Solidarność nigdy nie przemija!”ECS corocznie zaprasza organizacje pozarządowe, rady dzielnic, instytucje i osoby prywatne – działające na rzecz swojej społeczności lokalnej – do wspólnego projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Przedsięwzięcie ma charakter otwarty, a więc przystąpić może do niego każdy, kto ma pomysł i wolę jego realizacji. Grupy inicjatywne najpierw same szkolą się i podnoszą kwalifikacje, a później pracują w ramach wspólnot dzielnicowych lub sąsiedzkich. W tym roku podejmowaliśmy działania w trzech obszarach: historie bliskich nam miejsc, czyli odkrywanie tożsamości ulic i dzielnic; wokół nas – zmieniamy nasze najbliższe otoczenie oraz solidarność codziennie – razem działamy na rzecz innych.

Misją sierpniowych aktywności jest kreowanie własnej, wspólnej nowej rzeczywistości. Pielęgnujemy w ten sposób pamięć o wydarzeniach, które dały podwaliny wolnej Polsce, i powracamy do idei solidarności przez małe „s”, która poprzez współdziałanie ludzi, wzajemne zaufanie i wyjście poza własne potrzeby dla budowania dobra wspólnego była najważniejszą wartością Sierpnia ’80.

Solidarność jest możliwa, codziennie!