ZROZUMIEĆ 89/19 | program

NOWY PORT
WSPOMNIENIA Z WAKACJI W SŁOIKU

/ 22–28 lipca 2019
/ Gdańsk-Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 31

W scenerii przepięknego ogrodu Domu na Skraju w Nowym Porcie, wraz z dziećmi na co dzień uczestniczącymi w zajęciach, zapraszamy na warsztaty robienia przetworów. Może dołączyć każdy! Stół posłuży nam jako przestrzeń do krojenia, zaprawiania, wymiany doświadczeń, nauki nowych umiejętności i rozmowy o wakacyjnych planach i marzeniach. Będziemy wekować, kisić i zaprawiać – letnie owoce, warzywa i wakacyjne wspomnienia. Stworzymy spiżarnię, z której będziemy korzystać w trakcie zimowych zajęć w Domu na Skraju.
Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ będzie gościł w dzielnicy po raz piąty.

organizatorzy | Fundacja Mewka od 2017 roku prowadzi w Nowym Porcie Galerię Społecznie Zaangażowaną Mewka, w której organizuje wystawy, warsztaty artystyczne oraz spotkania z sąsiadami. Dom na Skraju to miejsce, które istnieje od 25 lat. Odbywają się tam zajęcia popołudniowe dla okolicznych dzieci. Mewka od początku działalności współpracuje z Domem na Skraju, dlatego projekt realizują wspólnie.

BRZEŹNO
PLAŻE DLA WSZYSTKICH – SPOTKAJMY SIĘ PRZY STOLE
/
26 lipca 2019
/ Gdańsk-Brzeźno, wejście na plażę nr 50

Co roku, w trakcie pieszej podróży ze Świnoujścia do Piasków, rozmawiamy, edukujemy i wpływamy na zmiany w nadmorskich miejscowościach. Chcemy, aby czas na plażach swobodnie i wygodnie mogli spędzać wszyscy – osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy i seniorki, osoby z dziećmi w wózkach, z psami, rowerzystki i rowerzyści. Marzy nam się, że pierwsza taka plaża powstanie w Gdańsku! Zapraszamy do rozmowy na ten temat. W dyskusji wezmą udział przedstawicielki i przedstawiciele nadmorskich samorządów, działaczki na rzecz dostępnych plaż i najważniejsze... Wy – plażowiczki i plażowicze!
Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ będzie gościł w dzielnicy po raz drugi.

organizator | Fundacja Machina Zmian – realizuje projekty artystyczno-społeczne.
Inicjuje działania z zakresu edukacji artystycznej, kulturalnej i społecznej.

DOLNE MIASTO
EKO NA OKRĄGŁO
/
29 lipca – 4 sierpnia 2019
/ Gdańsk-Dolne Miasto, polana vis-à-vis ul. Kurzej

Spotkajmy się przy stole, aby porozmawiać o kondycji śmieciowej Dolnego Miasta i naszej planety. Co robić, żeby produkować mniej śmieci? Jak zredukować ilość plastiku w codziennym życiu? 30 lat nasze mamy i babcie ze swoją gospodarnością i rezolutnością świetnie dawały sobie radę w rzeczywistości, w której nic nie było, dosłownie potrafiły wyczarować coś z niczego. Były prawdziwymi prekursorkami filozofii zero waste. Przenieśmy się do przeszłości, w której kładło się nacisk na jakość, nie ilość, a każdą rzecz traktowało się z szacunkiem.
Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ będzie gościł w dzielnicy po raz trzeci.

organizator
| Grupa #czystedolne to grupa mieszkańców Dolnego Miasta, która wspiera się w działaniach poprawiających estetykę przestrzeni publicznej dzielnicy. Działają według zasady – myśl globalnie, działaj lokalnie. Angażując się w lokalne inicjatywy, chcą pokazywać nasz wpływ na życie całej planety. Organizują trash challenge, edukują siebie nawzajem i grzecznie strofują mniej ogarniętych w kwestiach śmieciowych sąsiadów. Poprzez małe lokalne działania wprowadzają zmiany w dzielnicy i na świecie.

SUCHANINO
SUCHANINO RAZEM
/
12–18 sierpnia 2019
/ Gdańsk-Suchanino, polana przy ul. Kamińskiego 3

Stół na Suchaninie na kilka sierpniowych dni i wieczorów stanie się otwartym miejscem spotkań mieszkanek i mieszkańców z radnymi dzielnicy, wspólnego piknikowania i rozmów. Będzie można wziąć udział w konkursach, quizach i wykładach, ale także porozmawiać o historii oraz wspólnie zastanowić się nad teraźniejszością i przyszłością dzielnicy. Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ będzie gościł w dzielnicy po raz pierwszy.

organizator
| Rada Dzielnicy Suchanino

ŚRÓDMIEŚCIE
PLANTY NA PODWALU
/
19–25 sierpnia 2019
/ Gdańsk-Śródmieście, w pobliżu pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”

Jakie powinno być Podwale Staromiejskie? My chcemy, by ulica ta stała się miejscem spotkań i aktywności, a Ty jaki masz pogląd w tej sprawie? Zapraszamy na piknik sąsiedzki. Planujemy w nieformalnej atmosferze porozmawiać przy okrągłym stole na temat zagospodarowania Podwala Staromiejskiego z mieszkańcami, władzami miasta, radnymi oraz organizacjami społecznymi. Będą też warsztaty, koncert oraz animacje dla dzieci i działania integracyjne dla wszystkich mieszkańców.
Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ będzie gościł w dzielnicy po raz pierwszy.

organizator | Nieformalna grupa mieszkańców Głównego Miasta, pośród nich są artyści, społecznicy, rodziny i przyjaciele oraz członkowie organizacji pozarządowych.

WRZESZCZ
WRZESZCZANIE PRZY OKRĄGŁYM STOLE
/
26 sierpnia – 1 września 2019
/ Gdańsk-Wrzeszcz, park przy ul. Charles’a de Gaulle’a

Stół stanie się pretekstem do tworzenia koalicji. Chcemy dać impuls do rozwoju więzi społecznych. Zapraszamy mieszkańców Wrzeszcza Górnego i organizacje pozarządowe działające na obszarze dzielnicy.
Na pierwsze spotkanie – 26 sierpnia – zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych, aby się poznać i podyskutować, w jaki sposób połączyć siły, jakie działania możemy wspólnie podjąć na rzecz mieszkańców i miejsca. Na drugie spotkanie – 31 sierpnia – zapraszamy mieszkańców. Chcemy się dowiedzieć, czym dla nich jest dzielnica, w której mieszkają? Co im przeszkadza, co należałoby w niej zmienić, czym możemy się pochwalić?
W programie również m.in.: prezentacja organizacji pozarządowych, kino podwórkowe, prelekcje o historii Wrzeszcza, gry planszowe, biblioteka społeczna i czytanie dzieciom bajek, warsztaty plastyczne.
Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ będzie gościł w dzielnicy po raz trzeci.

organizator | Grupa aktywnych mieszkanek Wrzeszcza Górnego – radnych dzielnicowych.