Medal Wdzięczności | laureaci 2019

Podczas uroczystości wręczenia Medali Wdzięczności 31 sierpnia 2019 w audytorium ECS, wyróżnienia odebrali:Gábor Demszky

Węgierski polityk, z wykształcenia socjolog. W latach 70 XX wieku przyłączył się do opozycji demokratycznej. W 1983 roku został skazany na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za drukowanie podziemnych wydawnictw. Uważany jest za jednego z ojców węgierskiego niezależnego ruchu wydawniczego lat 80 XX wieku. W działaniach opozycyjnych inspirował się Solidarnością i inspirował Solidarność. Burmistrz Budapesztu, czterokrotnie wybrany w wyborach (1990–2010).

Myrosław Marynowycz
Ukraiński religioznawca, tłumacz, działacz społeczny, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Współzałożyciel Ukraińskiej Grupy Helsińskiej w 1976 roku i ukraińskiej Amnesty International w 1991 roku. Założyciel i w latach 2010-2016 prezes ukraińskiego ośrodka Międzynarodowego PEN-Klubu. Osiem lat przesiedział za obronę praw człowieka w Związku Radzieckim. Działacz na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego. Pięć lat temu, w dobie zaciętych walk w wojnie ukraińsko-rosyjskiej, był jednym z głównych mówców podczas otwarcia nowej siedziby ECS przy pl. Solidarności.

Frans Timmermans
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Holenderski dyplomata i polityk, były deputowany krajowy, minister spraw zagranicznych w rządzie Marka Ruttego (2012–2014). W 1987 roku został urzędnikiem w departamencie integracji europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wspierał przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Promował polską kulturę i polską myśl demokratyczną, aby nasza historia i kultura były obecne na zachodzie Europy. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył w 2006 roku Fransa Timmermansa Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w popularyzowaniu udziału polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, zaś w 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niderlandzkiej współpracy.
 


Wcześniej w 2019 roku, Medale Wdzięczności odebrali również:
 
prof. Claudine Kieda
Profesor Kieda jest Francuzką pochodzenia polskiego. Jej rodzice byli Polakami, ona sama ma podwójne obywatelstwo. W stanie wojennym wielokrotnie organizowała pomoc dla Polski. Prowadziła komitet Solidarności w Orleanie. Współpracowała z podziemnymi strukturami Solidarności. Była jedną z najbardziej zaangażowanych przedstawicielek Polonii francuskiej wspierającej Solidarności. Od lat pomaga w rozwijaniu współpracy naukowej i studenckiej między CNRS, Uniwersytetem w Orleanie i wieloma instytucjami w Polsce. Obecnie jako wybitna specjalistka z dziedziny biologii i fizjologii molekularnej kieruje Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych.

zespół Kontroll Csoport w składzie: Ágnes Bardos-Deák, Zoltán Farkas, Árpád Hajnóczy, Csaba Hajnóczy, László Kistamás, Károly Lehoczki, Péter Müller, János Újvári
Jeden z najważniejszych węgierskich zespołów alternatywnych lat 80. Działał w szarej sferze kultury. Według ówczesnej klasyfikacji działań kulturalnych: „zakazane, tolerowane, popierane” – należał do kategorii tolerowane, co oznaczało, że władze dopuszczały organizację jego koncertów, ale nie zezwalały na wydawanie płyt i szykanowały. Kontroll był częścią kulturowej opozycji. Zespół na początku lat 80. stworzył piosenkę pt. „Polak-Węgier”, która miała polski tekst, ale i tak zrozumiały dla węgierskiej publiczności, jako że odwoływał się do polskich słów dobrze na Węgrzech znanych, takie jak „dobrze” – w pisowni węgierskiej „dobzse” (to przydomek króla Władysława Jagiellończyka), czy powtórzone ośmiokrotnie słowo „Gdańsk”. Piosenka była jednoznacznie odbierana jako wyraz poparcia dla ruchu Solidarność.

  pełna lista laureatów Medalu