WIECZÓR DLA PRZYJACIELA

termin | 15 stycznia 2022, godz. 17.00
miejsce | ECS, ogród zimowy (parter)
wstęp | wolny + rezerwacja miejsc / przepraszamy, wszystkie wejściówki już rozdaliśmy
transmisja online | gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz kanały FB i YouTube ECS 

wystąpienie Michała Rusinka | ecs.gda.pl/dobrezleMichalRusinek

 


Dobrym i złym słowom poświęcimy ten wieczór.
Na początek rozmowa z gdańską artystką Magdaleną Pelą – artystką wizualną, malarką, autorką obiektów, antropolożką – o jej dwóch instalacjach.
STÓŁ DOBRYCH SŁÓW, przy którym spotkamy się podczas WIECZORU DLA PRZYJACIELA, powstał jako przeciwwaga dla złych słów, jakim Magdalena Pela poświęciła pracę Keloid z 2019 roku. Przez całą pandemię zbieraliśmy w ogrodzie zimowym ECS dobre słowa, podzieliło się nimi nadspodziewanie wielu naszych gości.
ZŁE SŁOWA będą zamknięte w galerii Mesa, siłę pracy artystki wzmocniliśmy instalacją dźwiękową (Ignacy Białas, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Jerzy Kiszkis). Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska – dziennikarka, badaczka literatury niefikcjonalnej, doktorantka, która w Urzędzie Miejskim w Gdańsku zajmuje się programami rozwoju czytelnictwa.

Następnie oddamy głos Michałowi Rusinkowi, gościowi z Krakowa – literaturoznawcy, tłumaczowi i pisarzowi, prezesowi Fundacji Wisławy Szymborskiej. Chcemy posłuchać i pomyśleć o słowach. O ich mocy, ale i banalizacji. Odbieraniu im znaczeń, ale i wielkim wpływie na wszelkie sfery życia. Czy słowa są dobre lub złe, a może to my czynimy z nich narzędzia dobra lub zła?

Zwieńczeniem wieczoru będzie performatywna akcja DOBROSŁÓW.
Prosimy się nie lękać – to samo dobro.