POLSKA WIELOKULTUROWA. DOŚWIADCZENIE SPOTKANIA | Dialogi Świętojańskie

termin | 23 kwietnia 2022, sobota, godz. 15.30
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności (ogród zimowy, audytorium, biblioteka)
wstęp | wolny
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking | podziemny, wjazd od ul. Nowomiejskiej
transmisja | www.gdansk.pl, ecs.gda.pl, FB ECS / DŚT oraz YouTube ECS / DŚT

PROGRAM
godz. 15.30–16.00 | otwarcie wystawy „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”
godz. 16.00–17.30 | wykłady gości
godz. 17.30–18.00 | przerwa
godz. 18.00–19.00 | debata z udziałem publiczności
godz. 19.10–19.50 | medytacjaDotychczasowa płynna rzeczywistość stała się w ostatnim czasie jeszcze bardziej płynna. Minione dziesięciolecia były okresem wielkich migracji, mobilności nie notowanej wcześniej na tak ogromną skalę. Prowadziło to w naturalny sposób do spotkania albo zderzenia kultur, religii, światopoglądów. Uczestniczyć w losie INNEGO, to wyzwanie wymagające otwartości, uważności i empatii. Tego chcemy się uczyć sięgając do przeszłości i wsłuchując się wzajemnie w aktualne, jednostkowe przeżycia.
Nasze historyczne doświadczenie od dawna związane było z wielokulturowością. Warto uświadomić sobie, że Polska Jagiellonów stanowiła istny tygiel etniczny, a Druga Rzeczpospolita była ojczyzną wielu wyznań – rzymscy katolicy stanowili w niej niewiele ponad połowę populacji. Dopiero wojenne dramaty i migracje sprawiły, że Polska stała się niemal monokulturowa.
Aktualna sytuacja związana z globalizacją rodzi nowe wyzwania. Zmienia ona zarówno przybyszów, jak i gospodarzy. Przyniesione ze sobą bagaże kultury, religii, mentalności konfrontują się na skrzyżowaniu dróg zarówno wtedy, gdy przyjmujemy gości, jak i wtedy, gdy to my nimi jesteśmy. Przyglądamy się sobie wzajemnie z odmiennych perspektyw i dopiero wówczas dowiadujemy się więcej o sobie samych. Inaczej nasza wiedza o własnej tożsamości jest subiektywna, fragmentaryczna.

Na koleją odsłonę DIALOGÓW ŚWIĘTOJAŃSKICH zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności tych, którzy do nas przybyli i tych, którzy bywali wśród innych z powodu pracy, nauki czy poznawczej dociekliwości. Chcemy usłyszeć o doświadczeniach spotkania i zmiany z nim związanej. W ostatnich miesiącach historia znacznie przyspieszyła i postawiła nas przed nowymi wyzwaniami zarówno społecznymi, jak i duchowymi. Pandemia i wojna weszły w nasze życie z całą dramaturgią i namacalnością, wpływając nawet na kształt wcześniej planowanych debat. Również wiosenna edycja DIALOGÓW ŚWIĘTOJAŃSKICH pod wpływem najnowszych wydarzeń nabrała szczególnego wymiaru.
Inspiracją dla obecnej edycji była książka i wystawa przygotowana przez Andrzeja Ziółkowskiego, którą będziemy mieli Państwu przyjemność zaprezentować w Centrum św. Jana w dniach 10–22 kwietnia oraz w ECS w dniach 23–30 kwietnia. Album Ziółkowskiego, na który składają się fotografie i teksty obrazujące duchowość różnych tradycji, zatytułowany „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”, stanowi ramę zarówno dla rozmowy o wielokulturowości, jak i wspólnej medytacji poprzedzonej lekturą sakralnych tekstów w ich oryginalnych brzmieniach. Pierwszy raz chcemy zaprosić do chwili ciszy w intencji wzajemnego zbliżenia, w duchu solidarności.

Wierzymy, że szczera rozmowa o doświadczeniu spotkania z odmiennością i wspólne zamyślenie będzie dobrym bodźcem do realnego praktykowania wielokulturowości w codziennym życiu wokół nas. Nawet jeśli nasz realny wpływ na sytuację globalną jest znikomy – warto profitować w doświadczenia spotkania.

To będzie już 11 odsłona DIALOGÓW ŚWIĘTOJAŃSKICH.

GOŚCIE
Sunil Ahuja | Przyszedł na świat w Indiach, w Delhi. Po raz pierwszy do Polski przyjechał jako turysta w 1986 roku. Swoją żonę, Polskę, studentkę indologii, poznał w Indiach. Od 33 lat mieszka w Polsce, prowadzi sieć restauracji indyjskich. Jest założycielem Centrum Kultury Indii, pełni funkcję wiceprezesa Polsko-Indyjskiej Izby Handlowej, a także reprezentuje ambasadę Indii w województwie pomorskim.
Krzysztof Czyżewski | Praktyk idei, animator kultury, poeta i eseista, wykładowca akademicki. Współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Animator programów dialogu międzykulturowego.
Susanna Izzetdinova | Ekonomistka, menedżerka, pracownik socjalny. Uchodźczyni wojenna, w 2014 roku była zmuszona opuścić Krym. Prowadzi własną restaurację, piekarnię i sklep. Zatrudnia w nich uchodźców z Uzbekistanu, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Azerbejdżanu. Członkini Rady Imigrantów i Imigrantek przy prezydencie Gdańska. Jedna z twarzy kampanii Gdańsk Miastem Równości.
Maja Jaszewska | Dziennikarka, poetka i pisarka. Autorka licznych artykułów, wywiadów, książek. Podróżowała po Azji, Bałkanach, Ukrainie poszukując INNEGO nie tylko w obszarze etnicznym, narodowościowym czy religijnym, ale także światopoglądowym, kulturalnym i emocjonalnym. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia na temat istoty prowadzenia wywiadu.
Lew Zacharczyszyn | Inżynier gospodarki leśnej, ekolog, działacz harcerski, społeczny i polityczny (doktorat z „mechanizmu zarządzania państwowego”). Działał na rzecz odrodzenia narodowego Ukrainy. Był szefem Konsulatu Generalnego Ukrainy w Gdańsku (2016–2021). Wraz z żoną był pomysłodawcą i twórcą Tygodnia Kultury Ukraińskiej w Gdańsku.
Andrzej Ziółkowski | Elektronik, fotograf. 20 lat mieszkał w Singapurze, podróżował po Azji południowo-wschodniej. W fotograficznych kadrach stara się uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność. Album „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum" (2021) ma przybliżać wyznawców innych religii, szerzyć szacunek i podziw do INNEGO.


PROWADZĄCY
Basil Kerski | Menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
ks. dr Krzysztof Niedałtowski | Duchowny rzymskokatolicki, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana.

OTWARCIE WYSTAWY
Tomek Sikora | Fotograf, twórca plakatów teatralnych i filmowych, ilustracji do książek i kalendarzy, realizator prac dla światowych agencji reklamowych i autor kilkudziesięciu albumów fotograficznych. Autor unikalnej kolekcji zdjęć Aborygenów. W 2001 roku wraz z fotografem Andrzejem Świetlikiem stworzył Galerię Bezdomną, w ramach której zajął się promowaniem fotografii niezależnej.