termin | 3 czerwca 2022, piątek, godz. 20.30
miejsce | park Oruński, amfiteatr
wstęp | wolny
uwaga | liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia

zagrają | SMOLIK, KEV FOX, JOHN PORTER
Dobór gości nie jest przypadkowy. Smolik skomponował muzykę do spotów kampanii GDAŃSK MIASTEM RÓWNOŚCI, która jednocześnie promuje różnorodność gdańszczanek i gdańszczan oraz ich równość. Premiera jednego z nich otworzy wieczór.
– Jestem Tatarką, muzułmanką, samotną matką czwórki dzieci, która przyjechała z Krymu do Polski z jedną walizką – swoją opowieść rozpoczyna Suzanna Izzetdinova, która uciekała przed wojną, gdańszczanka z wyboru, jedna z bohaterek kampanii. – W Gdańsku mieszkam już siedem lat i jestem bardzo zadowolona. Tutaj każdy może przyjechać, nawet z jedną walizką, stanąć na nogi i pracować.
Suzanna Izzetdinova jest muzułmanką, na co dzień zakrywa głowę hidżabem.
– Wiele osób mówiło mi, żebym przestała nosić chustę, to wtedy zmieni się moje życie. Ale ja jestem, jaka jestem i inni właśnie taką powinni mnie przyjmować. Widać dużą zmianę, jeśli się kogoś pozna, wtedy chusta w niczym nie przeszkadza, liczy się człowiek – podkreśla.

Co ciekawe, w parku Oruńskim nieopodal amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert, stoi pomnik Tatara Rzeczypospolitej. Monument przedstawia jeźdźca na koniu w umundurowaniu 13 Pułku Ułanów Wileńskich, w którym jeden ze szwadronów tworzyli wyłącznie żołnierze narodowości tatarskiej.
Na wybrzeże gdańskie pierwsze grupy ludności tatarskiej – obywateli Rzeczypospolitej z byłych województw: wileńskiego i nowogródzkiego, a także innych ziem kresowych – przybyły w 1945 roku.

SMOLIK // KEV FOX
Za debiutancki album SMOLIK // KEV FOX artyści odebrali FRYDERYKA w kategorii elektronika i alternatywa (2015). Od czerwca 2017 roku album ma status platynowej płyty.
W wersji koncertowej, misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA – nabierają całkowicie nowej energii.
W 2018 roku ukazała się QUEEN OF HEARTS czyli EP, której sesja nagraniowa odbyła się w legendarnym Real World Studios w Wielkiej Brytanii, którego właścicielem jest Peter Gabriel.
Premiera koncertowa EP miała miejsce podczas Live Sesji w YouTube Space w Berlinie.
Duet wciąż koncertuje, pojawił się na większości liczących się festiwali, m.in Tauron Nowa Muzyka, Męskie Granie, Olsztyn Green Festiwal.
Obecnie artyści pracują w studio nad kolejnym albumem.
W ubiegłym roku minęło dwadzieścia lat od premiery pierwszego solowego albumu SMOLIKA.

JOHN PORTER
Walijski muzyk i kompozytor. W 1977 roku wraz z Korą i Markiem Jackowskimi stworzył trio o nazwie Maanam Elektryczny, który później został przemianowany na Maanam. Po dwóch latach ich drogi się rozeszły. Wraz z wrocławskimi muzykami założył własny zespół o nazwie – John Porter Band. Porter Band. Rok później muzycy wydali swoją pierwszą płytę HELICOPTERS. Porter Band jest zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej. W 1982 roku Porter wydał swoją pierwszą solową płytę – CHINA DISCO. Największy sukces komercyjny odniósł w duecie z Anitą Lipnicką, byłą wokalistką zespołu Varius Manx.