Solidarity of Arts 2016 | KRONOS QUARTET

termin | 27 sierpnia, sobota, godz. 20
miejsce | ECS, audytorium
bilety | kasy ECS / system online / Eventim.pl

KRONOS QUARTET to założony w 1973 roku przez Davida Harringtona kwartet smyczkowy ze Stanów Zjednoczonych specjalizujący się we współczesnej muzyce klasycznej. W swoim dorobku ma ponad 50 własnych albumów, od początku istnienia napisano dla niego ponad 850 utworów. Muzyka zespołu pojawia się na ponad 30 albumach takich wykonawców jak Faith No More, Nelly Furtado, Amon Tobin czy Don Walser. Wykonują i nagrywają utwory mistrzów XX wieku (Bartók, Webern, Schnittke, Górecki – z Polakiem znali się i współpracowali przez 25 lat), kompozytorów współczesnych (Sophia Gubaidulina, Bryce Dessner, Aleksandra Vrebalov), legend jazzu (Ornette Coleman, Maria Schneider, Thelonious Monk) i artystów rockowych (Jimi Hendrix, Sigur Rós). Allen Ginsberg, Ástor Piazzolla, Tom Waits, David Bowie, Paul McCartney czy Björk to niektórzy artyści, z którymi zespół grał wspólne koncerty.
Kronos Quartet to jedyna grupa w historii, która zdobyła dwie najbardziej prestiżowe międzynarodowe nagrody przyznawane muzykom: Polar Music Prize (powyższy cytat pochodzi z ceremonii jej wręczenia w 2011 roku) oraz Avery Fisher Prize. W 2004 roku otrzymali Grammy za najlepsze wykonanie utworu muzyki kameralnej, a w 2003 roku tytuł Muzyków Roku magazynu Musical America. Kwartet tworzy również muzykę do filmu, w ostatnich latach do dokumentów „Jak przetrwać zarazę” (How to Survive a Plague, 2012) oraz „Brudne wojny” (Dirty Wars, 2013), oba nominowane do Oscara.
Obecny skład zespołu to Sunny Yang (wiolonczela), Hank Dutt (altówka), David Harrington (skrzypce), John Sherba (skrzypce). W ciągu 43 lat istnienia skład zmieniał się nieznacznie (Sunny Yang jest czwartą z kolei wiolonczelistką, gra z zespołem od 2013 roku). Kronos Quartet koncertują na całym świecie przez 5 miesięcy w roku. Wszyscy członkowie grupy mieszkają w San Francisco.

SOLIDARITY OF ARTS ►► | SIERPIEŃ ECS ►►