18.10.2019

NAGRODA KSIĘŻNICZKI ASTURII DLA GDAŃSKA!

„Przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”. Wyróżnienie w kategorii Zgoda, które przyznała nam kapituła Fundacji Księżniczki Asturii jest dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, po uroczystości z udziałem hiszpańskiej rodziny królewskiej w Teatro Compoamor w Oviedo.

Ceremonia wręczenia Nagród Księżniczki Asturii 2019 miała miejsce w piątkowy wieczór. Gospodarzami była hiszpańska rodzina królewska: król Filip VI i królowa Letycja, a także ich dwie córki Eleonora, księżniczka Asturii i infantka Zofia. Nagroda, zwana „hiszpańskim noblem” przyznawana jest w wielu kategoriach. Tegoroczni laureaci to:
– poetka Siri Hustvedt – kategoria Literatura
– twórca teatralny sir Peter Brook – Sztuka
– madryckie muzeum Prado – Komunikacja i działania na rzecz ludzkości
– narciarka, mistrzyni olimpijska Lindsey Vonn – Sport
– biolożki Joanne Chory i Sandra Myrna Díaz – Badania techniczne i naukowe
– filantrop Salman Khan oraz Khan Academy – Współpraca międzynarodowa
– socjolog Alejandro Portes – Nauki społeczne
– Miasto Gdańsk – Zgoda.

– Zgoda oraz poszukiwanie drogi do porozumienia i solidarności na stałe wpisują się w ducha naszego miasta – przypomniała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Na Złotej Bramie, wzniesionej w 1612 roku, którą w dawnych wiekach wjeżdżali do miasta królowie i zacni goście, widnieje łaciński napis Concordia res publicæ parvæ crescunt – discordia magnæ concidunt (Zgodą małe republiki rosną – niezgodą wielkie upadają).

Wśród nagrodzonych w poprzednich latach są też Polacy:
2001 Krzysztof Penderecki – Sztuka
2003 Ryszard Kapuściński, wspólnie z Gustavo Gutiérrez Merino – Komunikacja i działania na rzecz ludzkości
2017 Adam Zagajewski – Literatura
2018 Krzysztof Wielicki, wspólnie z Reinholdem Messnerem – Sport

W 2017 roku w imieniu Unii Europejskiej Nagrodę odbierał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Oprócz Gdańska, jedynym uhonorowanym miastem laureatem jest Berlin, także w kategorii Zgoda.