03.09.2017

PAPIEROWA REWOLUCJA | spacer kuratorski

3 września 2017 | PAPIEROWA REWOLUCJA
Czy dacie wiarę, że w latach 70. i 80. wydano nielegalnie w PRL, bez zgody cenzury – blisko 6 tys. tytułów prasowych i 4 tys. różnych tytułów książek? Bard opozycyjny Jan Krzysztof Kelus fenomen ten nazwał papierową rewolucją powielaczogodzin, w której walka toczyła się przy pomocy papierowej amunicji.
Wydawnictwa podziemne stanowią ogromny dorobek, fenomen polskiego podziemia, które poprzez publikacje niezależne znalazło sposób na walkę z reżimem komunistycznym oraz wpłynęło na kształtowanie się środowisk i programów opozycyjnych. Powstała sieć kolporterów, która miała dotrzeć do jak największej liczby ludzi, nawet poza granicami Polski. To wszystko budowało niezależne od władzy więzi międzyludzkie, kształtowało świadomość i postawy społeczne. Podziemne publikacje uczyły odważnego i niezależnego myślenia, kruszyły język oficjalnej propagandy, a tym samym przyśpieszały rozkład komunizmu w Polsce. Na wystawie stałej ECS poznamy m.in. historię podziemnej drukarni Bronisława Sarzyńskiego.
oprowadza | dr Jakub Kufel
Historyk i politolog, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obronił pracę doktorską na temat zróżnicowania ideowego opozycji w latach 70. Pracuje w Wydziale Myśli Społecznej ECS, gdzie zajmuje się projektami naukowymi oraz wydawniczymi. Prowadzi zajęcia dla studentów z zakresu transformacji ustrojowej, zarządzania projektami oraz seminaria licencjackie i magisterskie. Prywatnie ojciec syna, mąż żony i entuzjasta treningów crossfit.
 

Rezerwacja miejsc →