26.05.2022

POGRANICZE. PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ UKRAINY | wykład 1

termin | 26 maja 2022, czwartek, godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
transmisja online | facebook.com/ecsgdansk, ecs.gda.pl
wstęp | wolnyOtwieramy cykl wykładów pod hasłem ECS HISTORIA. UKRAINA.
– Wojna sprawiła, że wiemy o Ukrainie więcej, wielu z nas osobiście poznało uchodźców, niektórzy sięgnęli po książki ukraińskich autorów, nie zmienia to jednak faktu, że historia naszego wschodniego sąsiada jest polskiemu odbiorcy znana pozornie – mówi Kacper Dziekan z Działu Projektów Obywatelskich ECS, ekspert ds. wschodnich. – Fascynujące bogactwo różnorodności ukraińskiej historii zasługuje na szersze przedstawienie. W ramach cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA zaprezentujemy zarówno kluczowe, jak i mniej znane wątki historyczne państwa nad Dnieprem. Mówić będziemy o różnorodności kulturowej, specyfice regionów, dążeniach niepodległościowych czy naszych stosunkach sąsiedzkich. Serdecznie zapraszamy!

Cykl ECS HISTORIA zainaugurowaliśmy we wrześniu 2018 roku. Trzynaste spotkanie – zapowiedziane na 12 marca 2020 jako premiera biografii WALENTYNOWICZ. ANNA SZUKA RAJU, autorstwa gdańskich reporterów Doroty Karaś i Marka Sterlingowa – zostało odwołane „ze względu na zagrożenie koronawirusem”. Teraz po pandemicznej przerwie – wracamy!

26/05/2022
POGRANICZE. PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ UKRAINY
wykład 1 | dr Ludmiła Rybczenko
Zastępczyni dyrektora ds. naukowych Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie. Muzealniczka z wieloletnim stażem. Autorka licznych publikacji naukowych i edukacyjnych. Uczestniczka wielu projektów międzynarodowych.

30/06/2022
RÓŻNORODNOŚĆ KULTUROWA UKRAINY
wykład 2 | dr Magdalena Lachowicz
Adiunkt w Zakładzie Studiów Wschodnich Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół pamięci i polityki tożsamościowej w zakresie kreowania pamięci kulturowej w Europie Wschodniej. Bada także zagadnienia związane z rozwojem trzeciego sektora w Federacji Rosyjskiej, społeczeństwa obywatelskiego oraz roli projektów alternatywnej kultury i sztuki w ruchach protestacyjnych w Białorusi i Ukrainie. Autorka licznych publikacji naukowych podejmujących problematykę rozmaitych aspektów związanych z funkcjonowaniem państw oraz narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Inicjatorka i koordynatorka bilateralnych umów międzynarodowych między UAM i The Moscow School Social end Economics Science. Członkini Grupy badawczej nad równością, równouprawnieniem i (re)integracją.