Wsłuchaj się w stocznię!

Tworzymy instytucję kultury, która zachowuje w pamięci doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji. Zainspirowani przeszłością, podejmujemy współczesne wyzwania, czerpiemy z kultury i współtworzymy ją, rozmawiamy o prawach człowieka, zaangażowaniu społecznym i obywatelskim. To tętniące życiem miejsce na terenie dawnej stoczni.

Podcastową bibliotekę ECS otwiera seria ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. To opowieść o Stoczni Gdańskiej – miejscu narodzin Solidarności. Wspominamy, jak wyglądała praca w stoczni i życie w sąsiedztwie wielkiego przedsiębiorstwa. Zastanawiamy się, jak może wyglądać Młode Miasto, kształtująca się dzielnica Gdańska.

Podcast jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Pielęgnujemy w nim pamięć o wydarzeniach, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce. I sięgamy do najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei solidarności międzyludzkiej.

Podcast tworzy zespół ECS | Sylwia Bruna, Aneta Lehmann, Bartosz Rief, Katarzyna Skrzypiec, Andrzej Trzeciak
muzyka | Petar Petkov
grafika | Michał Pecko
 

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | 1 ze 150 tysięcy

W jakim rytmie toczyła się codzienne życie w Stoczni Gdańskiej? Jak wyglądał strajk stoczniowców w praktyce? Czy stocznia nadal zajmuje istotne miejsce w życiu byłych pracowników?
W siódmym odcinku podcastu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ przysłuchamy się wielkiej historii opowiedzianej z perspektywy codziennej pracy w Stoczni Gdańskiej. Naszym gościem jest Andrzej Nawrocki – wieloletni pracownik Stoczni Gdańskiej, specjalista do spraw automatyki, dawny szef biura projektowego, a obecnie wolontariusz w ECS, przewodnik turystyczny i współzałożyciel Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej.
 

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | Wokół stoczniowego muru

Kto wie, w którym miejscu Lech Wałęsa przeskoczył przez stoczniowy przez mur w Sierpniu ’80? Kim są mieszkańcy ulicy Robotniczej w Gdańsku? Dlaczego warto dbać o miejsce, w którym się żyje, pamiętając nawet o starych latarniach ulicznych?

W kolejnym odcinku podcastu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ zabierzemy Was na spacer. Naszymi gośćmi są Daniel Knitter i Piotr Sewaściuk, sąsiedzi stoczni, mieszkańcy ul. Robotniczej, pasjonaci lokalności i historii tego miejsca.

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | CUMY budują nową stocznię w stoczni

Co mieści się w budynku dawnej hartowni Stoczni Gdańskiej? Jaka jest historia tego miejsca? Kim są ludzie tworzący fundację CUMY i czym jest makerspace?
W kolejnym odcinku podcastu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ zabierzemy Was do jednej ze stoczniowych hal, w której nadal trwa produkcja. Naszymi gościniami i gośćmi są osoby tworzące Fundację CUMY: Blanka Byrwa, Jacek Herman, Oskar Ronduda i Paweł Gałązka

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | Okno na stocznię

Jak żyło się w sąsiedztwie wielkiego przedsiębiorstwa? Dlaczego kuchenne okno państwa Molików jest wyjątkowe? W jaki sposób przeplatała się wielka historia z codziennym życiem Gdańska?

W sierpniu wspominamy wydarzenia z 1980 roku, które uruchomiły proces demokratycznych przemian w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej – wybuch strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, podpisanie Porozumienia Gdańskiego oraz powstanie związku zawodowego Solidarność.
To historia nie tylko osób pracujących w stoczni, ale także mieszkanek i mieszkańców Gdańska, turystów i tysięcy ludzi z całej Polski, którzy solidaryzowali się z tym protestem. Dziś sięgamy po wspomnienia sąsiadów stoczni - państwa Janiny i Dariusza Molików.
 

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | Stocznia a UNESCO – szanse i wyzwania

Czym właściwie jest Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO? Jakie procesy i zobowiązania wiążą się z tym tytułem? Czy wpisanie stoczni na listę UNESCO wzmocni, czy raczej zablokuje zmiany w tej części Gdańska? W kolejnym odcinku podcastu wspólnie z dr Katarzyną Piotrowską, pełnomocniczką ds. konwencji, umów i programów międzynarodowych w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, rozmawiamy o dziedzictwie kulturowym oraz o historii starań o włączenie stoczni na listę UNESCO.

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | Geografia przemysłowa stoczni

Dlaczego stoczniowe budynki stoją, tu gdzie stoją? Jaką miały funkcję w procesie budowy statków? Jak organizacja przestrzeni Stoczni Gdańskiej wpłynęła na tworzenie się miasta w mieście?
W kolejnym odcinku podcastu przyglądamy się ulicom, budynkom, stoczniowym gmachom, które tworzyły i nadal tworzą przestrzeń stoczniową.

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | Stocznia Gdańska – początek

Dlaczego mówimy o stoczniach, a nie o jednej stoczni w Gdańsku? Co stało się ze słynnym, majestatycznym dźwigiem „dziadkiem”? Jak rodził się polski pełnomorski przemysł stoczniowy? Opowiadamy o tym w pierwszym odcinku podcastu.
 


ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ | zapowiedź podcastu

Interesujesz się miastem, stocznią, historią industrialnych terenów? Żyjesz lub pracujesz na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej? Ten podcast jest dla Ciebie!

To opowieść o Stoczni Gdańskiej – miejscu narodzin Solidarności.  Dowiesz się, jak wyglądała praca w stoczni i życie w sąsiedztwie wielkiego przedsiębiorstwa. Zastanowimy się, jak może wyglądać Młode Miasto, kształtująca się dzielnica Gdańska.