24.04.2017

SALON MŁODOPOLSKI IM. ARAMA RYBICKIEGO

termin | 24 kwietnia, poniedziałek, godz. 19
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych
wstęp | wolny

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na 45. odsłonę Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego pt. Aktualność myśli Tadeusza Mazowieckiego. Dyskusja wokół książki "Architekt wolnej Polski. Świat wartości i idei Tadeusza Mazowieckiego" wydanej przez wydawnictwo Znak.

Nasze zaproszenie przyjęli: Jacek Ambroziak, Aleksander Hall, Jacek Taylor i Henryk Woźniakowski
Spotkanie poprowadzi Lech Parell

Jacek Ambroziak – prawnik, były sędzia, radca prawny i adwokat. W 1981 radca prawny w „Tygodniku Solidarność” i członek redakcji. Doradca prawny w Sekretariacie Episkopatu Polski. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego szef Urzędu Rady Ministrów i jeden z najbliższych doradców premiera. W latach 1997–2001 wiceminister skarbu w rządzie Jerzego Buzka. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

Aleksander Hall – w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, redaktor ukazującego się poza zasięgiem cenzury „Bratniaka" oraz „Polityki Polskiej", uczestnik obrad Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm I i III kadencji. Autor kilkunastu prac historycznych, w tym m.in.: Charles de Gaulle (2002), Francja i wielcy Francuzi (2007), Osobista historia III Rzeczypospolitej ( 2011). W 2010r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Jacek Taylor – gdański adwokat od 1968r. Od 1978r. współpracownik opozycji demokratycznej i obrońca w sprawach politycznych. W 1989r. uczestniczył w pracach „Okrągłego Stołu”. Działacz Unii Demokratycznej od jej powstania, następnie Unii Wolności. W latach 1991–1997 poseł na Sejm RP I i II kadencji.

Henryk Woźniakowski – filolog, filozof, tłumacz i publicysta, członek PEN Clubu. Od 1991 prezes zarządu Wydawnictwa Znak. W latach 1989–1990 zastępca rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego i doradca premiera. Współzałożyciel Forum Prawicy Demokratycznej, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Współzałożyciel, działacz, członek zarządów i rad fundacji oraz stowarzyszeń, m.in. Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Initiative de Chrétiens pour l’Europe, Fundacji im. Stefana Batorego, Klubu Inteligencji Katolickiej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

Lech Parell – gdański dziennikarz. Publikował w prasie podziemnej a następnie w „Gazecie Gdańskiej”. Pracował w Radiu PLUS, tworzył Radio Eska Nord. W latach 2011-2016 prezes Zarządu Radia Gdańsk. Od 2016r. prezes Zarządu Fundacji Gdańskie Centrum Multimedialne. W 1998 roku jako redaktor miesięcznika „30 Dni” sformułował ideę powołania Instytutu Solidarności, ośrodka badań nad przestrzeganiem Praw Człowieka na świecie. Placówki promującej Polskę jako kraj, który dzieli się doświadczeniem wyjątkowego sukcesu: pokonania totalitaryzmu pokojową drogą. Współtwórca „Parady Niepodległości”, odbywającej się w Gdańsku 11 listopada – jednej z największych obywatelskich imprez patriotycznych w Polsce.
 
W czasie wydarzenia zaplanowano sprzedaż książki w promocyjnej cenie 40 zł (tylko gotówka).