10.03.2016

SOLIDARNOŚĆ NAD SEKWANĄ | prapremiera książki

termin | 10 marca 2016, czwartek / godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (I piętro)
wstęp | wolny
 
GOŚCIE
dr Magdalena Heruday-Kiełczewska / autorka książki, historyczka, adiunkt w Zakładzie Archiwistyki Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Mirosław Chojecki / producent filmowy, wydawca, dawny opozycjonista, stan wojenny zaskoczył go za granicą, współpracował m.in. z Jerzym Giedroyciem

MODERATOR
dr Konrad Knoch
/ historyk, Wydział Myśli Społecznej ECS

SOLIDARNOŚĆ NAD SEKWANĄ. DZIAŁALNOŚĆ KOMITETU KOORDYNACYJNEGO NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” W PARYŻU 1981–1989 – po raz pierwszy Czytelnik dostaje pełną historię tego wielkiego projektu. Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność” w Paryżu był bowiem jedną z najważniejszych tego rodzaju organizacją za granicą, a pomoc, której udzielił związkowi, była bardzo znacząca. Autorka książki – Magdalena Heruday-Kiełczewskiej – w 2013 roku była laureatką konkursu ECS na pracę naukową.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zaskoczyło za granicą wielu działaczy opozycyjnych, także w Paryżu, m.in.: Danutę Nowakowską, Andrzeja Wołowskiego, Seweryna Blumsztajna, Andrzeja Seweryna, Zbigniewa Kowalewskiego czy Jacka Kaczmarskiego.
16 grudnia 1981 roku w Paryżu powstał Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność”. Zgodnie z deklaracją miał informować światową opinię publiczną o walce polskiego społeczeństwa, przeciwdziałać manipulacjom medialnym i nieść pomoc polskiej opozycji. Komitet spisywał również listy internowanych, zbierał informacje o potrzebach ich rodzin i organizował wsparcie. Niósł też pomoc Solidarności, wysyłając do kraju pieniądze i sprzęt poligraficzny.

Książka Magdaleny Heruday-Kiełczewskiej wyczerpująco odpowiada na wiele pytań, m.in.: kto wchodził w skład Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Paryżu, jak opozycjoniści znaleźli się we Francji, jaką rolę odegrali francuscy związkowcy i czy sprawa spotkała się z życzliwością Francuzów, czego potrzebowała opozycja w kraju i co na to Służba Bezpieczeństwa?

Patronat nad wydarzeniem objęła Monika Tarnowska, honorowa konsul Francji w GdańskuPROMOCYJNA SPRZEDAŻ KSIĄŻKI | 34,99 zł (tylko gotówką)