03.11.2015

SPOTKANIE Z ALEKSANDREM KACZOROWSKIM

termin | 03 listopada 2015, wtorek / godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (I piętro)


Aleksander Kaczorowski, autor biografii „HAVEL. Zemsta bezsilnych” i Łukasz Wojtusik (TOK FM)

„HAVEL. Zemsta bezsilnych” to biografia jednego z najważniejszych polityków europejskich ostatnich dziesięcioleci, słynnego dysydenta, pisarza i dramaturga, ostatniego prezydenta Czechosłowacji (1989–1992) i pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej (1993–2003). Jego bogaty życiorys to także pretekst do opowiedzenia historii Europy Środkowo-Wschodniej, targających nią dziejowych burz i wielkich przemian, zwieńczonych obaleniem komunizmu i odrodzeniem demokracji podczas Jesieni Ludów 1989 roku.
(źródło: www.czarne.com.pl)


Książka Aleksandra Kaczorowskiego wygrała IV edycję konkursu o nagrodę Ambasador Nowej Europy.

Aleksander Kaczorowski – rocznik 1969. Eseista i tłumacz literatury czeskiej, autor biografii Václava Havla „Havel. Zemsta bezsilnych” (2014) i Bohumila Hrabala „Gra w życie” (2004), tomu rozmów „Europa z płaskostopiem” (2006), powieści „Praskie łowy” (2007) oraz esejów: „Praski elementarz” (2001, 2012) i „Ballada o kapciach” (2012). W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy.


„Burżujski synalek”, który chciał, żeby niepodległa Czechosłowacja była z nazwy socjalistyczna. Autorytet polityczny, który w wielu ważnych sprawach nie miał własnego zdania. Autor „Siły bezsilnych”, który z prawami człowieka na ustach wspierał wojenne awantury Waszyngtonu, za co został przezwany „pożytecznym idiotą Busha”. Krytyk oszustw kapitalizmu, który potrafił opowiedzieć się za prywatnymi funduszami emerytalnymi — przekrętem niemal doskonałym. A między tymi pęknięciami, sprzecznościami – praski hippis, kumpel, artysta i człowiek o wielkich ambicjach. Havel w opowieści Aleksandra Kaczorowskiego jest żywy, splątany, wieloznaczny. Jak go nie obrócisz, pokazuje się coś innego, nieraz zaskakującego. Czegóż więcej możemy oczekiwać od dobrej książki biograficznej?
Artur Domosławski
(źródło: www.czarne.com.pl)