10.05.2022

SPRAWDZIAN EUROPEJSKIEJ SOLIDARNOŚCI | obejrzyj zapis debaty

SPRAWDZIAN EUROPEJSKIEJ SOLIDARNOŚCI | Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego

termin
| 9 maja 2022, poniedziałek, godz. 17.00
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
transmisja | FB/ecsgdansk, gdansk.pl, FB Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego
wstęp | wolnyPrezydencja Francji w Radzie Unii Europejskiej przypadła na czas brutalnej agresji Rosji na niepodległą i suwerenną Ukrainę. Bezprecedensowy atak zmusił całą Europę do natychmiastowej reakcji – obrony granic i wartości będących fundamentem demokracji, świadczenia wsparcia uchodźcom i obrońcom ojczyzny, wprowadzenia sankcji wobec najeźdźcy.
Jak Unia Europejska sprostała wyzwaniu i co jeszcze możemy zrobić dla Ukrainy? Czy jesteśmy uczestnikami kolejnego etapu rewolucji, która zmieniła oblicze Europy w 1989 roku? I wreszcie, jak jawi się przyszłość Europy po wyborach we Francji, na Węgrzech i w Serbii?

To będzie już 84 Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego.
Partnerem wydarzenia jest Ambasada Francji w Polsce i portal gdansk.pl.


GOŚCIE
Frédéric Billet
| Dyplomata, ambasador Francji w Polsce (od 2019). Z wykształcenia slawista oraz znawca historii wojskowości i obrony narodowej. Od lat 90. XX wieku pełni misje dyplomatyczne, m.in. w Rosji, Austrii i Estonii. Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznym (2016–2019). Kawaler Narodowego Orderu Zasługi oraz Orderu Narodowej Legii Honorowej.

dr hab. Aleksander Hall, profesor WSIiZ | Polityk i historyk, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współzałożyciel Ruchu Młodej Polski. Wziął udział w obradach Okrągłego Stołu. Minister ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Poseł na Sejm I i III kadencji. Autor wielu książek, m.in. „Anatomia władzy i nowa prawica” oraz „Architekt wolnej Polski. Świat idei i wartości Tadeusza Mazowieckiego”.

Basil Kerski | Menedżer kultury, politolog, redaktor i eseista. Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Redaktor naczelny dwujęzycznego „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG” i redaktor „Przeglądu Politycznego”. Autor i redaktor wielu książek o tematyce historycznej, politycznej i literackiej. Ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej, współpracował m.in. z amerykańsko-niemieckim Aspen Institute w Berlinie i z Bundestagiem.

dr hab. Marta Koval, profesor UG | Amerykanistka i literaturoznawczyni. Badaczka kultury, autorka wielu artykułów z historii współczesnej literatury USA. Członkini Związku Ukraińców w Polsce i koordynatorka Centrum Informacji i Koordynacji „Dla Ukrainy Razem”. Komentatorka wydarzeń politycznych w Ukrainie dla polskich mediów. Turystyczna przewodniczka po Gdańsku. Działaczka na rzecz niepodległości Ukrainy (1989–1991).

PROWADZĄCA
Agnieszka Michajłow
| dziennikarka z niemal 30-letnim stażem pracy, specjalizuje się w wywiadach, nie tylko politycznych, ekspertka ds. PR