Seminarium zakończone
 
Europejskie Centrum Solidarności,
Rok Antyfaszystowski i Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna
zapraszają na seminarium

WPROWADZENIE DO NIEFASZYSTOWSKIEGO ŻYCIA

początek zajęć
5 listopada 2019
Gdańsk, pl. Solidarności 1

W czasach, kiedy w całej Europie odradzają się skrajnie prawicowe nastroje, warto zastanowić się nad tym, czym dokładnie jest faszyzm i jakie są warunki jego genezy. Podstawą dla naszych wspólnych dyskusji i interpretacji będą „Męskie fantazje” Klausa Theweleita. Książka ta ukazała się po raz pierwszy w Niemczech pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku i zawiera analizę faszyzmu z perspektywy wychowania mężczyzn oraz relacji miedzy płciami. W drugim dziesięcioleciu XXI wieku ten punkt widzenia jest wciąż zaskakująco aktualny, a samo dzieło Theweleita – niejako odkryte na nowo – doczekało się nie tylko wznowienia, ale również przekładów na język polski oraz francuski.

W czasie seminariów, które będą odbywać się równolegle w Gdańsku oraz w Krakowie, podejmiemy się jednak nie tylko wspólnej lektury „Męskich fantazji”, ale również innych, ważnych tekstów teoretycznych. Za punkt wyjścia posłuży nam przeprowadzona przez Giorgio Agambena analiza stanu wyjątkowego. W czasie kolejnych zajęć sięgniemy natomiast po takie pozycje jak „Anty-Edyp” Gillesa Deleuze’a i Félixa Guattariego, „Powrót do Reims” Didiera Eribona czy najnowszą książkę samego Theweleita – „Śmiech morderców. Breivik i inni”. Dodatkowe teksty, a także filmy mierzące się z problemem faszyzmu, będą wybierane wspólnie przez uczestników i uczestniczki.

Seminaria zaplanowane są w cyklu dwutygodniowym. Grupa trójmiejska będzie spotykać się we wtorki o godzinie 17. Zaczynamy 5 listopada ogólną dyskusją na temat źródeł faszyzmu oraz sformułowaniem wstępnej definicji tego zjawiska. Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby poddać problem faszyzmu filozoficznej refleksji.

termin | 5 listopada 2019, wtorek, godz. 17
harmonogram | kolejne spotkania co 2 tygodnie, do maja 2020, z wyłączeniem dni świątecznych i innych ustawowo wolnych od pracy / UWAGA: od marca 2020 zajęcia odbywają się online, zgłoszenia → c.rudnicki@ecs.gda.pl
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
miejsce | ECS, Solidarność Codziennie, sala 3.36 (3 piętro)
wstęp | rejestracja → c.rudnicki@ecs.gda.pl
język | polski

PROWADZĄCY
Gdańsk | dr Barbara Brzezicka (UG), Cezary Rudnicki (ECS)
Kraków | Filip Brzeźniak (APE – Kraków)