WYJŚCIE Z UR | czytanie performatywne kobiet przeciw stracie

termin prób | sierpień 2022
premiera | 26 sierpnia 2022, godz. 20.00, ogród zimowy ECS
język | znajomość języka polskiego nie jest niezbędna
zapisy | e-mail: zrobmysztuke@use.pl / do 12 sierpnia 2022

Czytanie performatywne to wyjątkowy sposób na spotkanie z tekstem. Czytającymi będą kobiety, które nie są zawodowymi aktorkami. Na przygotowanie tekstu będą miały zaledwie dwa tygodnie. Może się okazać, że „Wyjście z Ur” – tekst poematu – będzie dla nich bardzo emocjonującą podróżą. Dla publiczności zaś finał zdarzy się tylko raz.
Nabór uczestniczek projektu ma charakter otwarty.

Autorką tekstu i reżyserką zarazem jest Rita Jankowska – reżyserka teatralna, dramaturżka, pedagożka dramy, animatorka społeczna, prezeska fundacji Zróbmy Sztukę oraz założycielka teatru Błękitna Sukienka, która ma na swoim koncie wiele projektów teatralnych i teatralno-społecznych.

– Do czytania zapraszamy wszystkie kobiety, które poszukują doświadczenia wspólnoty, wyrażenia kobiecej solidarności oraz niezgody na przemoc i stratę. Zapraszamy kobiety zarówno z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, jak i te, które nigdy nie musiały opuszczać swojego domu, ale idea głoszenia życia i wolności jest im równie bliska – mówi Rita Jankowska.

Inspiracją poematu „Wyjście z Ur” jest historia Khedi Alievy – uchodźczyni z Czeczeni, gdańszczanki z wyboru, działaczki na rzecz integracji międzykulturowej, członkini I i II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, prezeski fundacji Kobiety Wędrowne, nagrodzonej Gdańską Nagrodą Równości im. Pawła Adamowicza.

– Historia Khedi Alievy to osobista opowieść o wyjściu ze świata przemocy, żałoby, uchodźctwa, obcości. O odnalezieniu własnej mocy, przynależności, bliskości, a przede wszystkim o tryumfie życia nad śmiercią – opowiada Rita Jankowska.

W projekt będzie również zaangażowana dr Maja Miro – flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka, kompozytorka, autorka projektów intermedialnych, współzałożycielka i prezeska Fundacji SILVA RERUM, z którą m.in. organizuje autorski festiwal CAPPELLA ANGELICA w bazylice Mariackiej, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności i fundacja Zróbmy Sztukę.
Czytanie jest częścią wydarzenia (S)PRAWA CZŁOWIEKA, które odbędzie się z okazji 5-lecia SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE, wyjątkowej przestrzeni w ECS dla aktywistek i aktywistów, otwartej i bezpiecznej dla dialogu, porozumienia, rozwoju.
Szczegółowy program całego wydarzenia zostanie opublikowany na stronie ecs.gda.pl – 8 sierpnia 2022.


JEŚLI CHCESZ POZNAĆ | KHEDI ALIEVA
/ Khedi Alieva. Równość wywalczona chochlą i igłą. Reportaż Aleksandry Kozłowskiej → https://publicystyka.ngo.pl/rownosc-wywalczona-chochla-i-igla-khedi-alieva-reportaz