28.11.2016

ZAŁOŻĘ CZERWONE SPODNIE | premiera

termin | 28 listopada, poniedziałek, godz. 18

miejsce | ECS, audytorium  


wstęp
| wolny

Jedna jest tancerką, druga DJ-ką. Obie… po 60. roku życia! Radosne, pełne życia i realizujące swoje marzenia. Organizatorzy akcji „Założę czerwone spodnie” chcą pokazać, że to nie wiek ogranicza nasze możliwości, a stygmatyzowanie i przypisywanie stereotypowych ról. Aktywne i odważne kobiety – seniorki są bohaterkami filmu dokumentalnego „Założę czerwone spodnie”(Elżbieta Rutkowska), który powstał w ramach projektu. Zapraszamy na premierę filmu oraz dyskusję. 

Wszystko zaczęło się od Trójmiejskiej Akcji Kobiecej „Tak. Odważę się”, podczas której kobiety wypisywały na kartkach hasła – na co się odważą. Jedna z uczestniczek, napisała „Odważę się założyć czerwone spodnie”.


fot. Wojciech Ostrowski

W filmie zostały pokazane kobiety, które podjęły wyzwanie i zaczęły realizować swoje małe i duże marzenia. Jedne – ubrały tytułowe czerwone spodnie, inne wystartowały w wyborach samorządowych. Wszystkie po 60. roku życia. Ważne, by pokazać przykłady osób w dojrzałym wieku, które są aktywne oraz przełamały stereotypy.

Poprzez pokazanie w filmie dokumentalnym aktywnych i odważnych kobiet 60+, chcemy zainspirować inne seniorki do uwierzenia w siebie i podjęcia kroków, które mogą zmienić ich myślenie o sobie i swoim życiu – podkreśla Elżbieta Jachlewska, pomysłodawczyni projektu. – Jest to o tyle ważne, że problem wykluczenia, który dotyka osoby starsze obejmuje izolację społeczną, mocne ograniczenia korzystania z nowych technologii, niechęć do instytucji publicznych, brak wiary w swoje możliwości, brak wparcia ze strony osób bliskich, obawa przed oceną sąsiadów, poczucie samotności – dodaje Jachlewska.


fot. Wojciech Ostrowski

Brak aktywności oraz wykluczenie kobiet starszych w przestrzeni społecznej, skutkuje niedostrzeganiem ich potrzeb, jak np. brak oferty odzieży modnej, ale dostosowanej dla dojrzałego wieku, brak oferty rozrywkowej, turystycznej, kulturalnej.

W rzeczywistości XXI wieku to media kreują trendy i tego rodzaju przekaz najłatwiej trafia do grupy docelowej. Stąd pomysł pokazania, że można inaczej – właśnie poprzez film dokumentalny pokazujący konkretne przykłady kobiet, które po 60. roku życia odważyły się tańczyć kankana, założyć klub seniora, szyć kapelusze, przetłumaczyć pierwszą książkę w swoim życiu.

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję z uczestniczkami projektu i twórczyniami filmu. 

Projekt współfinansowany jest ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.