14.10.2016

ZOOM NA WOLNOŚĆ | zapisy na warsztaty

wiek | 8–12 lat i 13–16 lat
wstęp | bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji
rezerwacja miejsc | e-mail: aaff@solidarity.org.pl / koniecznie podaj wiek dziecka!
 
Choć trudno w to uwierzyć, ale podczas warsztatów powstaną prawdziwe filmy, a premiera odbędzie się na ekranie kinowym przy sali pełnej publiczności. Dzieciakom gwarantujemy dobrą zabawę i zdobycie wielu nowych umiejętności. A duma rodziców — bezcenna! Zajęcia prowadzą Agnieszka Balkus oraz Anna Oparkowska, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Premiera na wielkim ekranie w ramach AAFF — 22 października w samo południe, wstęp wolny.

14 października
| piątek | 17.00–19.00
15 października | sobota
10.00–13.00 (grupa młodsza) i 14.00–17.00 (grupa starsza)
16 października | niedziela
10.00–13.00 (grupa młodsza) i 14.00–17.00 (grupa starsza)

DZIECIAKI WOLNOŚĆ MAJĄ WE KRWI

Agnieszka Balkus
, animatorka kultury, ilustratorka, która od ponad czterech lat prowadzi warsztaty oraz obozy twórcze dla dzieci i młodzieży
– Okazuje się, że dzieci o wolności wiedzą całkiem sporo. Nie ograniczają ich konwenanse, utarte schematy, a nawet prawa fizyki. Samochód może przecież polecieć w kosmos, jeśli bardzo tego chcemy, prawda? Wrodzona otwartość i ciekawość świata pcha je zawsze ku badaniu granic – swoich i cudzych. Tutaj też zaczyna w nich kiełkować odpowiedzialność: to, że mogę, nie oznacza, że powinnam/powinienem. Dzieci są bacznymi obserwatorami i trafnie oceniają, kiedy podstawowe prawo do wolności jest łamane. Mówią o tym silnym głosem, czasami tylko w ogólnym zgiełku, brak im siły przebicia. Są bezlitośnie szczere, ale sprawiedliwe. Wolność jest dla wszystkich, bez wyjątku. Skupione na swoim prywatnym świecie (przecież WOLNO bawić się do północy i WOLNO zjeść kilogram cukierków na raz), coraz śmielej przyglądają się temu, co za czterema ścianami: dlaczego w szkole nie wolno rozmawiać w czasie lekcji i dlaczego niektórzy ludzie nie są wolni i siedzą w więzieniu? Z czasem na pewno więcej zrozumieją, pojawi się inna niż biało-czarna perspektywa; na razie jednak wspaniale jest patrzeć na swoisty zew wolności, który jest w każdym dziecku. To ta energia, która pcha je do działania, do odkrywania, do psocenia i zabawy.
Dzieciaki wolność mają we krwi.

Filmy, które powstały podczas warsztatów 2015: