01.08.2017

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ

Bijemy własny rekord! Jeszcze nigdy w 7-letniej tradycji projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ nie świętowaliśmy pod piętnastoma adresami! Wspólne świętowanie, upiększanie dzielnic, odkurzanie historii lokalnych społeczności – to tegoroczny ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, czyli społeczne obchody Sierpnia ’80. Zapraszamy wszystkich, którym nie jest wszystko jedno – solidarność jest możliwa, codziennie!

W tym roku podczas ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ odbędzie się aż 15 finałów. Witamy nowe wspólnoty lokalne, które do projektu dołączają po raz pierwszy: Przymorze Małe, Straszyn, Wrzeszcz i Wyspę Sobieszewską.
To co spaja wszystkie działania w ramach ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, to energia i wspólnotowość. Ludzie zaczynają się odnajdywać, łączyć i wspólnie realizować plan zmiany własnego otoczenia – mówi Bartosz Rief z Działu Projektów Obywatelskich, koordynator projektu.
Każda lokalna akcja ma swój temat przewodni. Będą rodzinne pikniki, zawody sportowe, wystawy, powstanie mural, a nawet nagramy EP-kę ze wspomnieniami gdańszczan.

ECS corocznie zaprasza organizacje pozarządowe, rady dzielnic, instytucje i osoby prywatne – działające na rzecz swojej społeczności lokalnej – do wspólnego projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Przedsięwzięcie ma charakter otwarty, a więc przystąpić może do niego każdy, kto ma pomysł i wolę jego realizacji. Grupy inicjatywne najpierw same szkolą się i podnoszą kwalifikacje, a później pracują w ramach wspólnot dzielnicowych lub sąsiedzkich. W tym roku pracowaliśmy w trzech obszarach: historie bliskich nam miejsc, czyli odkrywanie tożsamości ulic i dzielnic; wokół nas – zmieniamy nasze najbliższe otoczenie oraz solidarność codziennie – razem działamy na rzecz innych.

Misją sierpniowych aktywności jest kreowanie własnej, wspólnej nowej rzeczywistości. Pielęgnujemy w ten sposób pamięć o wydarzeniach, które dały podwaliny wolnej Polsce, i powracamy do idei solidarności przez małe „s”, która poprzez współdziałanie ludzi, wzajemne zaufanie i wyjście poza własne potrzeby dla budowania dobra wspólnego była najważniejszą wartością Sierpnia ’80.

Szacujemy, że w tym roku w realizację projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ zaangażowanych jest kilkuset aktywistów – osób prywatnych i organizacji. A aktywności projektowe obejmują najpewniej kilka tysięcy osób.

Sprawdźcie harmonogram finałów i dołączcie do nas!