16.06.2017

Zielono nam!

W ogrodzie zimowym ECS nasadzono nowe drzewa. To Bucida Buceras Shady Lady, nazywane również czarną oliwką, choć nie wydają jadalnych owoców. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Karaibów, powszechnie występują również na Florydzie. Charakteryzują się małymi okrągłymi listkami, które układają się w specyficzny zygzakowaty wzór.

Zgodnie z zakresem umowy, wykonawca robót w pierwszej kolejności usunął drzewa, które się nie przyjęły, wraz z podłożem, przeprowadził dezynfekcją donic i sprawdził system nawadniający. Następnie wypełniono donice podłożem i posadzono nowe drzewa. Po posadzeniu drzew, donice zostały wyściółkowane materiałem nie wpływającym na właściwości podłoża, np. grysem granitowym. Prace odbyły się w czwartek, 15 czerwca. Nie zakłóciło to spokoju zwiedzających, bowiem budynek ECS tego dnia był zamknięty z racji święta Bożego Ciała.

Opiekę nad drzewami w Europejskim Centrum Solidarności pełni inżynier kontraktu – Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG), która przejęła obowiązki od Gdańskich Inwestycjach Komunalnych. Przypomnijmy, że budowa siedziby ECS została w prawie 50 % dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej (koszt budowy to 231 mln złotych, dofinansowanie – ponad 107 mln złotych). Nadal obowiązują umowy i gwarancje wynikające z realizacji projektu dofinansowanego z funduszy europejskich. Dlatego opiekę nad infrastrukturą budynku, w tym nad nasadzeniami i pielęgnacją zielni w ogrodzie zimowym, pełnią podmioty wskazane przez beneficjenta projektu – Gminę Miasta Gdańska.

Przed rozpisaniem przetargu Dyrekcja Rozwoju Miasta Gdańska konsultowała się ze specjalistami, w zakresie spełnienia odpowiednich warunków oraz pielęgnacji nowych drzew sprowadzanych do ECS. Przetarg wygrała firma WT Bonsai, specjalizująca się w pracach w obszarze zieleni, która posiada niezbędne doświadczenie w tego typu realizacjach. Udzielone wykonawcy zamówienie obejmuje dostawę i nasadzenie 7 szt. drzew w budynku ECS. Zgodnie z zakresem umowy, wykonawca robót w pierwszej kolejności usunął drzewa, które się nie przyjęły, wraz z podłożem, przeprowadził dezynfekcją donic i sprawdził system nawadniający. Następnie wypełniono donice podłożem i posadzono nowe drzewa. Po posadzeniu drzew, donice zostanły wyściółkowane materiałem nie wpływającym na właściwości podłoża, np. grysem granitowym. W ramach umowy, wykonawca przez 3 lata zobowiązany jest do pielęgnacji drzew. Pielęgnacja roślin będzie realizowana według wytycznych producenta, określających zarówno zabiegi ochronne, rodzaj, dawkę i częstotliwość nawożenia, a także zalecenia dotyczące nawadniania.

Koszt wymiany drzew i trzyletniej opieki nad nimi to 318,6 tys. złotych brutto. Zieleń w Europejskim Centrum Solidarności nadal podlega gwarancji ze strony firmy Polimex-Mostostal, generalnego wykonawcy budowy ECS. Środki na ten cel zostały zabezpieczone z budżetu miasta, a następnie zostaną zwrócone zgodnie z umową gwarancyjną.