30.06.2022

RÓŻNORODNOŚĆ KULTUROWA UKRAINY | wykład 2

termin | 30 czerwca 2022, czwartek, godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
wstęp | wolny
transmisja | fb.com/ecsgdansk, ecs.gda.plTo drugi wykład z cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA.
– Wojna sprawiła, że wiemy o Ukrainie więcej, wielu z nas osobiście poznało uchodźców, niektórzy sięgnęli po książki ukraińskich autorów, nie zmienia to jednak faktu, że historia naszego wschodniego sąsiada jest polskiemu odbiorcy znana pozornie – mówi Kacper Dziekan z Działu Projektów Obywatelskich ECS, ekspert ds. wschodnich. – Fascynujące bogactwo różnorodności ukraińskiej historii zasługuje na szersze przedstawienie. W ramach cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA prezentujemy zarówno kluczowe, jak i mniej znane wątki historyczne państwa nad Dnieprem. Mówimy o różnorodności kulturowej, specyfice regionów, dążeniach niepodległościowych czy naszych stosunkach sąsiedzkich.

Pierwszy wykład z cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA wygłosiła dr Ludmiła Rybczenko - POGRANICZE. PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ UKRAINY.

Do wykładów w ramach cyklu ECS HISTORIA. UKRAINA powrócimy po wakacyjnej przerwie, we wrześniu.

RÓŻNORODNOŚĆ KULTUROWA UKRAINY
wykład 2 | dr Magdalena Lachowicz
Adiunkt w Zakładzie Studiów Wschodnich Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół pamięci i polityki tożsamościowej w zakresie kreowania pamięci kulturowej w Europie Wschodniej. Bada także zagadnienia związane z rozwojem trzeciego sektora w Federacji Rosyjskiej, społeczeństwa obywatelskiego oraz roli projektów alternatywnej kultury i sztuki w ruchach protestacyjnych w Białorusi i Ukrainie. Autorka licznych publikacji naukowych podejmujących problematykę rozmaitych aspektów związanych z funkcjonowaniem państw oraz narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Inicjatorka i koordynatorka bilateralnych umów międzynarodowych między UAM i The Moscow School Social end Economics Science. Członkini Grupy badawczej nad równością, równouprawnieniem i (re)integracją.